Агнешко печено

Здравейте, приятели! Днес ще ви споделя, може би, една от най-класическите рецепти за печено агнешко. По принцип не съм от феновете на месото – не обичам нито да го приготвям, нито да го консумирам. Но тази рецепта е нещо, което чакам с нетърпение да направя и този Великден, надявам се и следващия. Както казах, рецептата е класическа и вероятно с нищо няма да в иизненада, но ще ви покажа каква е моята рутина на приготвяне. А ето я и самата рецепта:

Съставки

  • 500 гр агнешко месо

  • 2-3 връзки пресен лук

  • сух или пресен джоджен

  • червен пипер

  • черен пипер

  • сол

Стъпки

  • Измийте месото и го поставете в твата, в която ще го печете. Мариновайте го с черния, червения пипер, джоджена и солта. Подправките, на които наблягам тук са червения пипер, с него поръсвам обилно, и джоджена. Имате ли пресен джоджен, винаги е за предпочитане. Миналия Великден, когато са направени тези снимки, аз ползвах сух и също се получи. Солта и черния пипер добавете на вкус, като аз внимавам да не прекаля и с двете подправки. Оставете месото да се маринова около 20-30 минути.
  • След като минало времето за мариновате на месото, нарежете на ситно връзките пресен лук и поръсете месото равномерно с него.
  • Добавете вода в тавата и завийте месото с алуминиево фолио. Печете на 150 градуса, на предварително загрята фурна.
  • Малко преди да извадете месото от фурната, махнете алуминиевото фолио. По този начин месото ще добие загар и ще има по-апетитен вид.

Времето на приготвяне на тази рецепта варира в зависимост колко прясно е месото, с което разполагате, но минумима е 3 часа. Възможно е да отнеме и повече време. Спомням си, че бях го оставила да се пече цяла нощ на 100 градуса и резултатът отново беше фантастичен. Месото се получава много крехко и вкусно, мазнината се отделя лесно, което за капризни хора, които по принцип не обичат месо, е голямо предимство.

Надявам се, че ви била полезна, особено на хората, които дълго време са нямали смелостта да опитат да приготвят агнешко месо по празници, като мен. До скоро!